آنژین صدری
آنژین یا آنژین صدری اصطلاحی است که به توصیف ناراحتی یا درد تیپیکی می‌پردازد که نشان‌دهنده خون‌رسانی ناکافی به عضلات قلب می‌باشد. بیشتر اوقات آنژین صدری در نتیجه انسداد سرخرگ‌های کرونری رخ می‌دهد. بیشتر افرادیکه دچار آنژین می‌شوند، اغلب آن را به صورت یک فشار منقبض کننده یا یک احساس ناراحتی به صورت پرشدگی، فشردگی، له‌شدگی، سوزش و یا به صورت یک درد مبهم در مرکز قفسه سینه توصیف می‌کنند. ممکن است این درد و احساس ناراحتی به بازوها، شانه، پشت، گردن یا فک نیز انتشار یابد. همچنین این درد و احساس ناراحتی ممکن است در قسمت کوچکی از قفسه سینه محدود شده و تا چند دقیقه طول بکشند. ممکن است این درد و احساس ناراحتی به طور متناوب در دوره‌های زمانی چند دقیقه‌ای بوجود آمده و رفع شوند. با اینحال، دردی که کمتر از 30 ثانیه یا بیش از 30 دقیقه به طول بیانجامد، معمولاً درد آنژینی نیست
آنژین معمولاً زمانی رخ می‌دهد که عضلات قلب به دلایل مختلفی به خون بیشتری نیاز داشته باشند. این دلایل عبارتند از: فعالیت جسمانی مانند راه رفتن در سربالایی یا مقاربت جنسی؛ استرس روانی یا عاطفی شامل ترس یا اضطراب؛ آب و هوای سرد؛ یا حتی خوردن غذای سنگین که باعث افزایش فعالیت گوارشی می‌شود. وقتیکه درد ناشی از ورزش و فعالیت جسمانی با استراحت کردن خوب شود، پزشک احتمال وجود آنژین را در نظرخواهدگرفت. استرس تست به عنوان روشی برای ایجاد علایم درد سینه به کار می‌رود. از استرس تست برای کمک به تشخیص بیماری سرخرگ‌های کرونری استفاده می‌شود. برخی افراد، مبتلا به "آنژین پایدار" می‌باشند، یعنی آنژین در آنها به صورت قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد. معمولا افراد مبتلا به آنژین پایدار علایم خود را با استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین یا هر دو تسکین می‌دهند.   
"
آنژین ناپایدار" شکلی از ناراحتی قفسه سینه است که برای اولین بار در فرد رخ داده یا زمانی رخ می‌دهد که فرد در حال استراحت است. آنژین ناپایدار ممکن است شدیدتر و طولانی‌تر از نوع پایدار باشد. انسداد رگ‌ها در آنژین ناپایدار ممکن است ناشی از تصلب‌شرایین (آترواسکلروز)، تشکیل لخته خون، التهاب یا عفونت باشد. آنژین ناپایدار وضعیتی اورژانسی است. چنانچه مبتلا به ناراحتی جدید، غیرقابل پیش‌بینی و یا به شدت افزایش یابنده قفسه سینه شدید، بلافاصله برای بررسی به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
آنژین متغیر (آنژین پرینزمتال) با دو نوع آنژین ذکر شده قبلی فرق می‌کند. این آنژین ارتباطی با استرس جسمانی و روانی ندارد. این نوع آنژین معمولا هنگامی رخ می‌دهد که فرد در حالت استراحت یا خواب است (اغلب بین نیمه شب و ساعت هشت صبح). آنژین متغیر نشانه‌ای از اسپاسم سرخرگ‌های کرونری می‌باشد.
اسپاسم سرخرگ کرونری ممکن است در یک سرخرگ کاملا باز و یا در سرخرگی رخ دهد که پیش از آن توسط تصلب‌شرایین (آترواسکلروز) مسدود شده است. این اسپاسم در نزدیکی انسداد رخ می‌دهد و راه عبور جریان خون به ماهیچه قلب را مسدود می‌کند. ممکن است آنژین به عنوان علامتی از سایر بیماری‌های قلبی مانند بیماری دریچه‌ای، کاردیومیوپاتی (آسیب عضله قلب) یا فشارخون بیش از حد بالا باشد. آنژین را می‌توان بوسیله نیتروگلیسرین (قرص زیر زبانی) یا سایر داروها درمان کرد.

تنگی نفس
تنگی نفس یکی دیگر از علایم شایع حمله قلبی می‌باشد. تشخیص و توصیف تنگی نفس کار دشواری است. در حین فعالیت شدید، ممکن است تنگی نفس به صورت مشکل در نفس‌کشیدن یعنی به صورت تنفس‌های سریع و کم عمق (نفس نفس زدن) بروز کند. ممکن است تنگی نفس در حین استراحت نیز بروز کند.
البته تنگی نفس بلافاصله پس از فعالیت شدید بدنی امری بدیهی است. ممکن است اضطراب، باعث هایپرونتیلاسیون شود که شکلی از تنفس‌های سریع و کم عمق ( نفس نفس زدن) می‌باشد. یک فرد بسیار چاق ممکن است به علت وزن سنگین خود به سختی نفس بکشد. همچنین فردیکه خارج از فرم است ممکن است حتی با کوچکترین فعالیت ورزشی احساس تنگی نفس بکند. شما بهترین فرد برای تشخیص تنگی نفس خودتان می‌باشید. اگر به هنگام انجام ورزش با شدت متوسط و یا در زمان استراحت دچار تنگی نفس می‌شوید و یا اگر تنگی‌نفس شما همراه با درد سینه می‌باشد، بلافاصله خود را به اورژانس بیمارستان برسانید.

سبکی سر و سایر علایم حمله قلبی
برخی از افراد در زمان بروز حمله قلبی احساس سبکی‌سر می‌کنند (این احساس با سرگیجه‌ای که در آن احساس می‌کنید شما یا تمام محیط به دورسرتان می‌چرخد فرق می‌کند). همچنین سبکی‌سر ممکن است علامتی از سایر بیماری‌های قلبی مانند مشکلات ریتم قلبی و یا حتی مشکلات غیرمرتبط با قلب باشد.
زنان بیش از مردان علایم غیر معمول یا مبهم حمله قلبی مانند سبکی‌سر، حالت تهوع یا خستگی را نسبت به درد سینه نشان می‌دهند. محققان به تازگی به این تفاوت جنسیتی پی برده‌اند ولی هنوز دلایل این اختلاف را پیدا نکرده‌اند. اختلاف در ژن‌ها، هورمون‌ها و حتی تفاوت‌های شیوه زندگی ممکن است در این تفاوت جنسیتی دخیل باشند. زنان و پزشکان معالج آنها باید از این ویژگی خاص علایم زنان آگاهی داشته و به سرعت نسبت به تشخیص و درمان مناسب حمله قلبی احتمالی در زنان اقدام نمایند. دانستن این نکته بسیار حیاتی است که دلیل اصلی مرگ در زنان بیماری قلبی است، همچنان که دلیل اصلی مرگ در مردان نیز می‌باشد.